Event Dates: April 23 to April 26, 2015.

Previous Winners

2014 Rolex KY 3-Day Event Trophy and Award Results

Rolex Three Day Perpetual Trophy:

  • William Fox-Pitt, Bay My Hero, GBR

William C. Coman Perpetual Trophy (Winning Breeder):

  • Bryan McGuire, Co Wexford, IRE

Carimati Cup (Top Placed Foreign Rider):

  • William Fox Pit, GBR

The Bank One Perpetual Trophy (Highest placed Sole Owner Rider):

  • Kim Severson on Fernhill Fearless, USA

Pinnacle Trophy ( USEF Championships Trophy):

  • Lauren Kieffer, USA

Zeppa Trophy:

  • Jan Byyny on Inmidair, USA

Best Conditioned:

  • Ballynoe Castle RM ridden by Bruce (Buck) Davidson, Jr., USA

Dubarry of Ireland Nations Team Challenge:

  • 1st: Team USA – Lauren Kieffer, Buck Davidson, Sinead Halpin
  • 2nd: Team Great Britain – William Fox-Pitt(on 2 horses), Sarah Bullimore
  • 3rd: Team Canada – Rachel McDonough, Selena O’Itanlon, Hawely Bennett-Awad

SSG “Go Low For the Dough” Program:

  • Cross Country: Phillip Dutton
  • Stadium: Sarah Bullimore
  • Overall: William Fox-Pitt

Flair Protect and Perform Award:

  • Lauren Kieffer on Veronica

Shapley’s Groom Award:

  • Emily Dufort

The Kentucky Cup: 5 Year Completions:

  • Kristin Schmolze
  • Allison Springer
  • Sarah Cousins
  • Michael Pollard
  • Holly Bennet(from last year)

2013 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI****

  • Rolex Trophy – Quimbo/Andrew Nicholson (NZL)
  • USET Foundation Pinnacle Cup – Ballynoe Castle RM/Bruce Davidson, Jr.
  • Coman Trophy – Ana Beca
  • Carimati Cup – Andrew Nicholson (NZL)
  • Reeves Trophy – No Young Rider Winner
  • Bank One Trophy – Calico Joe/Andrew Nicholson (NZL)
  • Zeppa International Trophy – Donner/Lynn Symansky (USA)
  • Best Conditioned Horse – Donner/Lynn Symansky (USA)

2012 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI****

  • Rolex Trophy – William Fox-Pitt/Parklane Hawk (GBR)
  • USET Foundation Pinnacle Cup – Allison Springer/Arthur
  • Coman Trophy – D A & Mrs. N H Bell (NZL)
  • Carimati Cup – William Fox-Pitt (GBR)
  • Reeves Trophy – No Young Rider Winner
  • Bank One Trophy – Peter Barry/Kilrodan Abbott (CAN)
  • Zeppa International Trophy – RF Demeter/Marilyn Little-Meredith (USA)
  • Best Conditioned Horse – Allison Springer/Arthur (USA)

2011 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI****

  • Rolex Trophy – Mary King/Kings Temptress (GBR)
  • USET Foundation Pinnacle Cup – Sinead Halpin/Manoir de Carneville
  • Coman Trophy – Mary King (GBR)
  • Carimati Cup – Mary King (GBR)
  • Reeves Trophy – No Young Rider Entry
  • Bank One Trophy – Jessica Phoenix/Exponential (CAN)
  • Zeppa International Trophy – Icarus/Michael Pollard (USA)
  • Best Conditioned Horse – Sinead Halpin/Manoir de Carneville (USA)

2010 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI****

  • Rolex Trophy – William Fox-Pitt/Cool Mountain (GBR)
  • USET Foundation Pinnacle Cup – Phillip Dutton/Woodburn
  • Coman Trophy – Mrs. Jane Pilkington (GBR)
  • Carimati Cup – William Fox-Pitt (GBR)
  • Reeves Trophy – No Young Rider Entry
  • Bank One Trophy – Laine Ashker/Anthony Patch (VA)
  • Zeppa International Trophy – Will Faudree/Pawlow (NC)
  • Best Conditioned Horse – Port Authority/Stephanie Rhodes-Bosch (CAN)

2009 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI****

  • Rolex Trophy – Lucinda Fredericks/Headley Britannia (AUS)
  • USET Foundation Pinnacle Cup – Bruce (Buck) Davidson, Jr. (PA)
  • Coman Trophy – Michael and Betty Hounsell (GBR)
  • Carimati Cup – Lucinda Fredericks (AUS)
  • Reeves Trophy – Madeline Blackman/Gordonstown (NJ)
  • Bank One Trophy – Bettina Hoy/Ringwood Cockatoo (GER)
  • Zeppa International Trophy – Allison Springer/Arthur (VA)
  • Best Conditioned Horse – Opposition Buzz/Nicola Wilson (GBR)

2008 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI**** without Steeplechase

  • Rolex Trophy – Phillip Dutton/Connaught (USA) USET Foundation Pinnacle Cup – Phillip Dutton/Connaught (PA)
  • Coman Trophy – Michael Kelly (IRL)
  • Carimati Cup – Boyd Martin (AUS)
  • Reeves Trophy – No Young Rider completed in 2008
  • Bank One Trophy – Stephen Bradley/Brandenburg’s Joshua (VA)
  • Zeppa International Trophy – Allison Springer/Arthur (VA)
  • Best Conditioned Horse – No It Tissant/Lynn Symansky (VA)

2007 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI**** without Steeplechase

  • Rolex Trophy – Clayton Fredericks/Ben Along Time (AUS)
  • USET Foundation Pinnacle Cup – Phillip Dutton/Connaught (PA)
  • Coman Trophy – Ann Marie Jamieson-Reynolds (IRL)
  • Carimati Cup – Clayton Fredericks (AUS)
  • Reeves Trophy – Sara Mittleider/El Primero (ID)
  • Bank One Trophy – Heidi White Carty/Northern Spy (SC)
  • Zeppa International Trophy – Kristin Schmolze/Cavaldi (NJ)
  • Best Conditioned Horse – Theodore O’Connor/Karen O’Connor (VA)

2006 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI**** without Steeplechase

  • Rolex Trophy- Andrew Hoy/Master Monarch (AUS)
  • USET Foundation Pinnacle Cup – Heidi J. White (SC)
  • Coman Trophy – Miss S.M. Trewhitt and Mrs. R. Donmall (GBR)
  • Carimati Cup – Andrew Hoy (AUS)
  • Reeves Trophy – Sara Mittleider/El Primero (ID)
  • Bank One Trophy – Heidi J. White/Northern Spy (SC)
  • Zeppa International Trophy – Ashley MacVaugh/All’s Fair (MA)
  • Best Conditioned Horse – El Primero

2005 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI****

  • Rolex Trophy- Kim Severson/Winsome Adante (USA)
  • USET Foundation Pinnacle Cup – Kim Severson (VA)
  • Coman Trophy – Mrs. Judith Gooch (GBR)
  • Carimati Cup – Phillip Dutton/Nova Top (AUS)
  • Reeves Trophy – Will Coleman/Second Hope (VA)
  • Bank One Trophy – Kim Morani/Test Run (MD)
  • Zeppa International Trophy – William Fox-Pitt/Coastal Ties (GBR)
  • Best Conditioned Horse – Winsome Adante

2004 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI****

  • Rolex Trophy – Kim Severson/Winsome Adante (USA)
  • USET Pinnacle Cup – Kim Severson
  • Coman Trophy – Mrs. Judith Gooch (GBR)
  • Carimati Cup -
  • Bank One Trophy – Polly Stockton/Tangleman (GBR)
  • Zeppa International Trophy – Jonathan Holling/Lion King II (FL)
  • Best Conditioned Horse – Moon Man/William Fox-Pitt (GBR)
  • Bayer Modified Four Star Three-Day Event
  • Winner – Darren Chiacchia/Windfall 2 (USA)

2003 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI****

  • Rolex Trophy- Primmore’s Pride/Pippa Funnell (GBR)
  • USET Pinnacle Cup – Bruce O. Davidson, Jr./Mystic Mike (PA)
  • Coman Trophy – Joanna and Roger Day (GBR)
  • Carimati Cup – Pippa Funnell/Primmore’s Pride (GBR)
  • Bank One Trophy – Polly Stockton/Tangleman (GBR)
  • Zeppa International Trophy – Jonathan Holling/Lion King II (FL)
  • Best Conditioned Horse – Moon Man/William Fox-Pitt (GBR)

2002 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI****

  • Rolex Trophy- Winsome Adante/ Kim Severson-Vinoski (USA)
  • USET Pinnacle Cup – Kim Severson-Vinoski/Winsome Adante (VA)
  • Coman Trophy – Mrs. J. Gooch (GBR)
  • J.D. Reeves Trophy – No Winner
  • Carimati Cup – William Fox-Pitt/Stunning (GBR)
  • Bank One Trophy – John Williams/Carrick (VA)
  • Zeppa International Trophy – McKinlaigh/Gina Miles (CA)
  • Best Conditioned Horse – Poggio II/Amy Tryon (WA)

2001 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI****

  • Rolex Trophy- Giltedge/David O’Connor (USA)
  • USET Pinnacle Cup – David O’Connor/Giltedge (VA)
  • J.D. Reeves Trophy – No Winner
  • Carimati Cup – Phillip Dutton/Simply Red (AUS)
  • Bank One Trophy – James Atkinson/Revisionist (CAN)
  • Zeppa International Trophy – Arakai/Ian Stark (GBR)
  • Best Conditioned Horse – Simply Red/Phillip Dutton (AUS)

2000 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI****

  • Rolex Trophy- Welton Envoy/Blyth Tait (NZL)
  • USET Pinnacle Cup – David O’Connor/Rattle N Hum (VA)
  • Coman Trophy – Sam Barr (GBR)
  • J.D. Reeves Trophy – No Winner
  • Carimati Cup – Blyth Tait/Welton Envoy (NZL)
  • Bank One Trophy – Beale Morris/Pathfinder (VA)
  • Zeppa International Trophy – Mozart/Aletta Nickles (VA)

1999 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI****

  • Rolex Trophy- Prince Panache/Karen O’Connor (VA)
  • USET Pinnacle Cup – Karen O’Connor/Prince Panache (VA)
  • Carimati Cup – Blyth Tait/Aspyring (NZL)
  • Bank One Trophy – Tiffani Loudon/Makabi (SC)
  • Zeppa International Trophy – Welton Molecule/Carl Bouckaert (BEL)
  • Best Conditioned Horse – Jacob Two Two/Abigail Lufkin (VA)
  • CCI***
  • Winner- Over The Limit/Kim Vinsoki (VA)
  • USET Challenge Trophy – Kim Vinoski/Over The Limit
  • USET Markham Trophy – Michael Pollard/Perryfields Max (NC)
  • Leading Young Rider – Michael Pollard/Perryfields Max (NC)
  • Leading Foreign Rider – Kyle Carter/Scotia Goldrush (CAN)
  • Leading Owner/Rider – Kelli McMullen Temple/Kilkenny (CAN)
  • Best Presented, Horse Inspections – Sky Sport/Michele Ingold (VA)
  • Best Conditioned Horse – Tetrarch/Dorothy Crowell (KY)
  • Best Conditioned Horse – Eagle Lion/Bruce O. Davidson, Sr. (PA)

1998 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT CCI****

  • Rolex Trophy- Red/Nick Larkin (NZL)
  • William C. Coman Trophy – Joe Mangione for Molokai (KY)
  • USET Pinnacle Cup – Dorothy Crowell/Molokai (KY)
  • J.D. Reeves Trophy – Heelan Tompkins/Masterpeace (NZL)
  • Carimati Cup – Nick Larkin/Red (NZL)
  • Bank One Trophy – Caroline Dowd/Lazy Dot (NC)
  • Zeppa International Trophy – Glenroid/Elizabeth Iorio (MA)
  • Best Conditioned Horse – Heyday/Bruce Davidson (PA)
  • CCI***
  • Winner- Makabi/Tiffani Loudon (SC)
  • Leading Breeder Arlene Oswald (CAN) for Makabi
  • USET Challenge Trophy – Tiffani Loudon
  • Leading Young Rider – Jodi Platto/Unkown Legend (VA)
  • Leading Foreign Rider – Kelli McMullen-Temple/Liebestraum (CAN)
  • Leading Owner/Rider – Tiffani Loudon
  • Best Presented, Horse Inspections – Urane des Pins/Carl Bouckaert (BEL)
  • Best Conditioned Horse – Tetrarch/Dorothy Crowell (KY)

1997 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT Advanced Three-Day Event (CCI***) (USET Selection Trial)

  • Rolex Trophy – Worth the Trust/Karen O’Connor (VA)
  • William C. Coman Trophy – (winning breeder) – Robert L. & Christopher M. Green (KY)
  • USET Trophy – Karen O’Connor
  • USET Markham Trophy – Bruce O. “Buck” Davidson, Jr./Trans Amaflirt (PA)
  • J.D. Reeves Trophy – Bruce O. “Buck” Davidson, Jr./Trans Amaflirt (PA)
  • Carimati Cup – Claire Smith/Gordon Gibbons (CAN)
  • Bank One Trophy – Claire Smith/Gordon Gibbons (CAN)
  • Zeppa International Trophy – Lighter Than Air/Abigail Lufkin (VA)
  • Best Conditioned Horse – Spelga Dam/Cathy Wieschhoff (KY)

1996 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT & HORSE TRIALS Advanced Three-Day Event (CCI***) (USET Selection Trial)

  • Rolex Trophy- Dr. Dolittle/Stephen Bradley (VA)
  • USET Trophy – Stephen Bradley
  • USET Markham Trophy – Bruce O. “Buck” Davidson, Jr./Trans Amaflirt (PA)
  • Carimati Cup – Stuart Young-Black/Market Venture (CAN)
  • Bank One Trophy – Mara Depuy/Hopper (VA)
  • Zeppa International Trophy – Budget/Carl Bouckaert (BEL)
  • Best Conditioned Horse – Hopper/Mara Depuy (VA)
  • Pre-Atlanta Invitational (USET Selection Trial – Modified Three-Day Event)
  • Winner- True Blue Girdwood/Phillip Dutton (AUS)
  • Advanced Horse Trials
  • William C. Coman Trophy- On A Mission/David J. O’Connor (VA)
  • J.D. Reeves Trophy – Emily Mastervich/Toni’s Matchmaker (OH)

1995 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT & HORSE TRIALS Advanced Three-Day Event (CCI***) (Olympic Qualifying Competition)

  • Rolex Trophy- Custom Made/David O’Connor (VA)
  • USET Trophy – David O’Connor
  • USET Markham Trophy – Trudy Race/Our Trilby (PA)
  • Carimati Cup – Carl Bouckaert/Budget (BEL)
  • Bank One Trophy – Darren Chiacchia/Fascination Street (NY)
  • Zeppa International Trophy – Secret Zing/Lisa Evans Parker (MD)
  • Best Conditioned Horse – Wexford/Lauren Hart (NC)
  • Advanced Horse Trials
  • William C. Coman Trophy – Another Robinson/J. Michael Plumb (NC)
  • J.D. Reeves Trophy – Emily Mastervich/Toni’s Matchmaker (MI)

1994 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT & HORSE TRIALS Advanced Three-Day Event (CCI***) (USET Selection Trial)

  • Rolex Trophy- Treaty/Julie Gomena (VA)
  • USET Trophy – Julie Gomena
  • USET Markham Trophy – Deanna Hines/Champagne Wishes (CA)
  • Carimati Cup – Chelan Kozak/Soweto (CAN)
  • Bank One Trophy – Julie Gomena
  • Zeppa International Trophy – Regent Lion/Bruce Davidson (PA)
  • Best Conditioned Horse – Nirvana II/Jill Henneberg (NJ)
  • Advanced Horse Trials
  • William C. Coman Trophy – Ask Away/Wash Bishop (VA)
  • J.D. Reeves Trophy – Nicole Parkin/Dillon the Villain (CAN)

1993 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT & HORSE TRIALS Advanced Three-Day Event (CCI***) (USET Selection Trial)

  • FEI Americas Cup- Exton Gallantry/Grant Schneidman (MD)
  • Rolex Trophy – Happy Talk/Bruce Davidson (PA)
  • USET Trophy – Bruce Davidson
  • USET Markham Trophy – Jill Turner/Sir Winston (GA)
  • Carimati Cup – Phillip Dutton/True Blue Girdwood (AUS)
  • Bank One Trophy (Highest-Placed Owner/Rider) – Marcia Carabell/Alden’s Image (VA)
  • Zeppa International Trophy (Best Presented Pair, Horse Inspections) – Galliard/Denise Rath (VA)
  • Best Conditioned Horse – Downtown Uproar/Louise Meryman (NY)
  • Advanced Horse Trials
  • William C. Coman Trophy- Doubt It/Beale Wright (MD)
  • J.D. Reeves Trophy – Jill Henneberg/Nirvana II (NJ)

1992 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT & HORSE TRIALS Advanced Three-Day Event (CCI***) (Olympic Selection Trial)

  • Rolex Trophy – Von Perrier/Stuart Young-Black (CAN)
  • USET Trophy – Todd Trewin/Sandscript (WA)
  • USET Markham Trophy – Mark Combs/Solomon (FL)
  • Carimati Cup – Von Perrier/Stuart Young-Black (CAN)
  • Best Pair, Horse Inspection – Patrona/Jil Walton (CA)
  • Best Conditioned Horse – Molokai/Dorothy Trapp (KY)
  • Advanced Horse Trials
  • William C. Coman Trophy – Adonis/J. Michael Plumb (NC)
  • J.D. Reeves Trophy – Josh Walther/Off The Cuff (PA)

1991 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT Advanced Three-Day Event (CCI***)

  • Rolex Trophy – Mr. Maxwell/Karen Lende (VA)
  • USET Trophy – Karen Lende
  • Carimati Cup – Cornerstone/Jamie Smart (CAN)
  • Best Conditioned Horse – Landino/Charles Plumb (NC)
  • Open Intermediate Horse Trials
  • William C. Coman Trophy – Adonis/J. Michael Plumb (NC)
  • J.D. Reeves Trophy – Trina Green/Classical Jazz (TX)

1990 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT Advanced Three-Day Event (CCI**) (World Championships Selection Trial)

  • Rolex Trophy – Wilton Fair/David O’Connor (VA)
  • USET Trophy – David O’Connor
  • USET Markham Trophy – Alexandria Tatham/Smiley Begorrah (IL)
  • Carimati Cup – Bermuda’s Pizzaz/M.J. Turnbridge (BER)
  • Best Conditioned Horse – Chagall/J. Michael Plumb (NC)
  • Open Intermediate Horse Trials
  • William C. Coman Trophy – Ambras/Mark Weissbecker (MA)
  • J.D. Reeves Trophy – Jocelyn Cooch/Port O Bello (MI)
  • 1989 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT
  • Advanced Three-Day Event (CCI) (Olympic Selection Trial)
  • Rolex Trophy – Doctor Peaches/Bruce Davidson (PA)
  • USET Challenge Trophy – Bruce Davidson
  • Carimati Cup – Jamie Smart (CAN)/Sudden Impact
  • Open Intermediate Horse Trials
  • William C. Coman Trophy – The Irishman/Nancy Hiebler (PA)
  • J.D. Reeves Trophy – Abigail Lufkin/The Rubicon (CT)

1988 ROLEX KENTUCKY INTERNATIONAL THREE-DAY EVENT Advanced Three-Day Event (CCI)

  • Rolex Trophy – Doctor Peaches/Bruce Davidson (PA)
  • USET Challenge Trophy – Bruce Davidson
  • Carimati Cup – David Wilding-Davies (CAN)/Crusader
  • Open Intermediate Horse Trials
  • William C. Coman – Trophy Hey Charlie/Molly Bliss (MA)
  • J.D. Reeves Trophy – Christen Wallner/High There (CA)

1987 ROLEX KENTUCKY INTERNATIONAL THREE-DAY EVENT Advanced Three-Day Event (CCI)

  • Rolex Trophy – The Pirate/Kerry Millikin (PA)
  • USET Challenge Trophy – Kerry Millikin
  • USET Markham Trophy – John Staples/Southcoast (KS)
  • Carimati Cup – Jamie Smart (CAN)/Sudden Impact
  • Pan American Games Advanced Selection Trial
  • Equestrian Events, Inc. Kentucky Julep Cup – Jet Set/Emily MacGowan (PA)
  • Intermediate Three-Day Event
  • William C. Coman Trophy – Rolls Royce/Ann H. Sutton (GA)
  • J.D. Reeves Trophy – Alexandria Tatham/The Pinball Wizard (IL)
  • 1986 ROLEX KENTUCKY INTERNATIONAL THREE-DAY EVENT
  • Advanced Three-Day Event (CCI)
  • Rolex Trophy – The Optimist/James C. Wofford (VA)
  • USET Challenge Trophy – James C. Wofford
  • USET Markham Trophy – (top placed Young Rider, (16-21) Bridgit Strang/Wine Picnic (CO)
  • Carimati Cup (top placed foreign rider) – David Wilding-Davies (CAN)/Crusader
  • Intermediate Three-Day Event
  • William C. Coman Trophy – The Pirate/Kerry Millikin (PA)
  • J.D. Reeves Trophy – Miles Matise/Star of Gabriel (TX)

1985 ROLEX KENTUCKY INTERNATIONAL THREE-DAY EVENT Advanced Three-Day Event (CCI)

  • Rolex Trophy – Sasquatch/Derek di Grazia (CA)
  • Intermediate Three-Day Event
  • Carimati Cup (winner) – Kilmore Heather/Ann Sutton (GA)
  • Preliminary Three-Day Event
  • William C. Coman Trophy – Neron/Lisa Anderson (IL)
  • J.D. Reeves Trophy (youngest rider, under 21, to place highest) – Jessica Saalfield/All Systems Go (MA)

1984 ROLEX KENTUCKY INTERNATIONAL THREE-DAY EVENT Advanced Three-Day Event (CCI)

  • Rolex Trophy – Doctor Peaches/Bruce Davidson (PA)
  • USET Challenge Trophy – Bruce Davidson
  • Advanced Horse Trials (Olympic Selection Trial)
  • Carimati Cup (winner) – Blue Stone/Michael Plumb (MA)
  • Open Preliminary Three-Day Event
  • William C. Coman Trophy
  • Section A – Charlbury/Wash Bishop (VA)
  • Section B – Chessie System/Cathy Wieschhoff (KY)

1983 ROLEX KENTUCKY INTERNATIONAL THREE-DAY EVENT Advanced Three-Day Event (CCI)

  • Rolex Trophy – J.J. Babu/Bruce Davidson (PA)
  • USET Challenge Trophy (top placed American) Bruce Davidson
  • Carimati Cup (top placed foreign rider) Lucinda Green (GBR)/Shannagh
  • Open Preliminary Three-Day Event
  • William C. Coman Trophy (winner)
  • Section A – Southcoast/Mike Huber (OK)
  • Section B – Galopagus/Karl Rohrer (PA)

1982 ROLEX KENTUCKY THREE-DAY EVENT Advanced Three-Day Event (CCI)

  • (World Three-Day Championships Selection Trial)
  • Rolex Trophy (winner) – The Gray Goose/Kim Walnes (CT)
  • USET Gladstone Trophy – Kim Walnes
  • Open Preliminary Three-Day Event
  • Equestrian Events, Inc. Trophy
  • Section A – Anchor Watch/Suzi Palmer (MA)
  • Section B – Rio Doge/Nancy Bliss (NH)
  • Carimati Cup (best score in Preliminary Three-Day Event) Nancy Bliss

1981 ROLEX INTERNATIONAL KENTUCKY HORSE TRIALS Modified Advanced Three-Day Event (USET Selection Trial)

  • Carimati Cup – Carawich/James C. Wofford (VA)
  • USET Gladstone Trophy – James C. Wofford
  • International Invitational Horse Trials
  • Rolex Trophy (winner) – The Flying Dutchman/Grant Schneidman (MD)
  • Equestrian Events, Inc. Trophy (Leading Foreign Rider) – Lucinda Prior-Palmer (GBR)/Laser
  • Open Preliminary Three-Day Event
  • Equestrian Events, Inc. Trophy (winner) – Brandy Buck/Holly Mitten (MD)

1980 KENTUCKY HORSE TRIALS Modified Advanced Three-Day Event (No Roads & Tracks)

  • Carimati Cup (winner) – Poltroon/Torrance Watkins (VA)
  • USET Gladstone Trophy – Torrance Watkins
  • Modified Open Preliminary Three-Day Event (NO ROADS & TRACKS)
  • Kentucky Julep Cup (winner)
  • Section A – Silent Partner/Karen Stives (MA)
  • Section B – Wasyl/Bruce Davidson (PA)

1979 KENTUCKY HORSE TRIALS Modified Open Intermediate Three-Day Event (No Roads & Tracks)

  • Kentucky Horse Trials Julep Cup (winner) – Taxi/Juliet Bishop (CAN)
  • USET Gladstone Trophy (top-placed American) – Grant Schneidman/Leonidas (MD)
  • Intermediate Modified Three-Day Event
  • Kentucky Horse Trials Julep Cup (winner) – Severo/Torrance Watkins (VA)